سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ

رضویّون

کانون دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد، در سال 1389 تأسیس گردید. این وبلاگ وابسته به این کانون، و محلی است برای هم افزایی فعالیت ها و ایده های قرآنی. ان شاء الله بتوانیم قدمی مؤثر در راه ترویج «انس با قرآن کریم» برداریم.

نهی از منکرِ منکر!!!

امر به معروف صحیح

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم فرمودند:
مَن کانَ آمِراً بِمَعروف فَلیَکُن اَمرُه ذلک بِمَعروف.
هر کس امر به معروف می کند، باید این کارش به روش نیکویی باشد.

شرح فارسى شهاب الأخبار، ص190

امروز یه صحنه ای رو توی مترو دیدم که واقعا ناراحت کننده بود. همینطور که تو قطار نشسته بودم و سرم تو کتاب بود، یه دفعه دیدم یه خانمی سرو صداش بلند شد و به یه دختر و پسر جوون که ظاهر خوبی هم نداشتن، اعتراض کرد، و می گفت: «این چه رفتاریه؟! خجالت نمی کشید؟! ... خدا داره میبینه ...» و به تندی و پشت سر هم بهشون اعتراض و توهین می کرد! مردم هم  بعضیاشون ساکت بودن و بعضیام اون خانوم رو به سکوت دعوت می کردن، بعضیام بهش نرم نرمک اعتراض می کردن. اون پسر و دختر هم با پررویی همراه با اضطراب انکار می کردن و جواب می دادن ...

نفهمیدم اون دوتا چه کار کرده بودن. دوست داشتم از اون خانم -که یه دختر کوچولو هم همراش بود- پشتیبانی کنم. این کار رو هم با اعتراض کوتاهم به جواب دادنای اون پسر، کردم. اما احساس کردم دستم برای این کار باز نیست؛ اون خانم با صدای بلند و با بداخلاقی و توهین مدام داشت اونا رو از کار بدشون نهی می کرد. اصل کارش خوب بود اما روش کارش قابل دفاع نبود. داشت منکر رو با منکر جواب می داد. همینم باعث شد یکی از مسافرا -بعد از پیاده شدن اون خانوم- بگه: «خودش حواسش نیست که کارش خدایی نیست!»

خیلی از دیدن این صحنه ناراحت شدم. اصلا انگار کارش نتیجه ی برعکس داد. یه جورایی انگار بعضیا نسبت به اون دو نفر حس دلسوزی داشتن. اصلا جالب نبود...

مسأله ی امر به معروف و نهی از منکر مثل مسأله ی نماز است. یادگرفتنی است. باید بروید یاد بگیرید. مسأله دارد که کجا و چگونه باید امر به معروف و نهی از منکر کرد.
(کتاب واجب فراموش شده، به نقل از: رهبر انقلاب، 1371/4/22)

چه اشکال دارد با اخلاق خوب تذکر دهند؟ ... امر و نهی یعنی دستور دادن - بکن، نکن - غیر از تمنّا کردن است؛ اما همین را با رفق، مدارا و محبت -نه با خشونت- انجام دهند.
(
کتاب واجب فراموش شده، به نقل از: رهبر انقلاب، 1382/2/22)

__________
پ. ن: نهی از منکر با روش غلط، همچنین باعث می شود جای شاکی و متشاکی عوض شود و خانم بهنوش بختیاری با اعتماد به نفس بگوید: «ما نمی توانیم از پس این ها (کسانی مثل مسئولان یالثارات) بر بیاییم؛ چون باحیا هستیم. اصولا قشر هنرمند، باحیاست»!!! (رک: آپارات)