سفارش تبلیغ
صبا ویژن
یک روز، یک حدیث
تلاوت برگزیده
تلاوت برگزیده
ابراهیم عقیلی
ورودی 94


سورۀ انعام | آیه 59
به همراه تحلیل استاد ابوالقاسمی


بارگذاری

-----------------------------------------------
تلاوتهای مورد علاقتون رو به
razavyoon@chmail.ir
ارسال کنید. البته تلاوتهای اساتید
و دانشجوهای خودمون اولویت داره.


.:: بایگانی تلاوت ها ::.
تصویر برگزیده
تصویر برگزیده
-----------------------------------------------
تصاویر خاطره انگیزتون رو به
razavyoon@chmail.ir
ارسال کنید تا تو این بخش قرار بگیره.

در این مقاله، به معرفی کوتاهی درباره پایگاه‌هایی که با موضوع امام علی(علیه السلام) ایجاد و به‌روزرسانی شده‌اند، پرداخته شده و قسمت‌های مهم و پرمحتوای آن‌ها معرفی شوند. با توجه به حجم زیاد وبلاگ‌ها و پایگاه‌های مختلفی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، سعی بر آن بوده تا پایگاه‌های غنی‌تر و به‌روزتر مورد بررسی قرار گیرند.


1. ابوتراب www.aboutorab.com
زبان: فارسی.
این پایگاه در سال 1385ش جهت شناساندن و نشر فضایل حضرت علی (ع) در فضای مجازی و اینترنت شروع به فعالیت کرد. پایگاه ابوتراب در زمینه موضوعات تخصصی مرتبط با امام علی (ع) شامل قسمت‌های گوناگون است، مانند: تالارهای گفتمان با مباحث اجتماعی و اعتقادی، گالری‌های صوت و تصویر شامل سخنرانی‌های مذهبی و مدایح، نوشته‌های کاربران، زندگی‌نامه حضرت امام علی(ع)، ابوتراب در قرآن شامل تفسیر آیات قرآنی درباره امام علی (ع)، فرازهایی از نهج البلاغه به همراه شرح مختصری از آن، شرح و تفسیر زیارت جامعه، فروشگاه سی‌دی، کتاب، مجلات و... مرتبط با امام علی (ع)، اخلاق در کلام امیر مؤمنان (ع)، به همراه  مباحث و امکانات بسیار دیگر.

2. آستان قدس علوی www.imamali-a.com
زبان: فارسی، عربی، انگلیسی.
این پایگاه، به شرح تاریخی و جغرافیایی قسمت‌های مختلف حرم علوی می‌پردازد.
در این پایگاه، تاریخچه گنبد طلا و ایوان‌های حرم، هدایا، کتابخانه حرم مطهر، مساجد درون صحن و اطراف حرم حضرت حضرت و نیز آرامگاه مشاهیر مدفون در حرم منتشر شده و همچنین بخش‌هایی همچون: پخش زنده از حرم مطهر، گالری تصاویر، قوانین حرم مطهر امام علی(ع)، زندگی‌نامه امیر مؤمنان (ع) و اخبار آستان قدس علوی وجود دارد.

3. غدیر خم www.ghadirekhom.com
زبان: فارسی.
پایگاه غدیر خم، با محوریت معرفی و نشر خطابه غدیر خم در قالب‌های: قرائت صوتی، فلش، متنی و پی‌دی‌اف و با موضوعات و قسمت‌های متنوعی از قبیل: کلیپ‌های صوتی و تصویری، مقالات، محصولات و نرم‌افزارهای مرتبط با امام علی (ع) و پخش زنده از حرم مقدس حضرت علی (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) فعالیت می‌کند.

4. پایگاه تخصصی نهج البلاغه www.balaghah.net
زبان: بیش از بیست زبان شامل: عربی، فارسی، انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی، آلمانی و... .
پایگاه تخصصی نهج البلاغه، وابسته به مرکز جهانی آل البیت، به صورت تخصصی و ویژه به موضوع نهج البلاغه می‌پردازد. متن نهج البلاغه، ترجمه و شرح نامه‌ها، خطبه‌ها و حکمت‌ها، حافظان نهج البلاغه، مقالات مرتبط با نهج البلاغه، اندرزها و شگفتی‌های نهج البلاغه، درس‌هایی از نهج البلاغه و همچنین نهج البلاغه گویا، از جمله بخش‌های فارسی این پایگاه می‌باشد.

5. سیزده رجب www.13rajab.ir
زبان: فارسی.
بیشترین حجم مطالب این پایگاه را مقالاتی درباره امیر مؤمنان(ع)، پیامبر و اهل بیت (ع) تشکیل می‌دهد. پایگاه سیزده رجب، شامل بخش‌های دیگری نیز هست که از جمله آن‌ها می‌توان به: پرسش و پاسخ، گالری‌های تصاویر و فیلم و صوت، کتابخانه، پخش زنده حرم مطهر امام علی(ع)، امام حسین و حضرت عباس (ع) اشاره کرد.

6. راهنمای پایگاه‌های امام علی(ع) www.imamali.ir
زبان: فارسی، عربی، انگلیسی، اردو.
فهرست‌های راهنما که گاهی تحت عنوان راهنمای موضوعی یا راهنما از آن‌ها یاد می‌شود، پایگاه‌هایی هستند که پایگاه‌های مختلف اینترنت را جمع‌آوری کرده و با کمک ویراستاران بسیاری،آن‌ها را براساس موضوعات مختلف، به صورت کاملاً دستی طبقه‌بندی می‌کنند.
این پایگاه وابسته به پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مرکز تحقیقات امام علی (ع) است و طبق گفته خود، رسالت آن معرفی موضوعی مطالب مرتبط با امام علی (ع) است.
در راهنمای پایگاه‌های امام علی(ع) نیز اطلاعات و محتوای پایگاه‌ها پس از شناسایی به صورت موضوعی مرتب و عرضه شده است. همچنین کاربران می‌توانندبه عنوان ویراستار، پایگاه‌ها یا صفحات مرتبط امیر مؤمنان (ع) را معرفی و اضافه کنند.
این راهنما هم‌اکنون دارای بیش از 13هزار نشانی از 126 پایگاه و در بیش از 580 زیرشاخه می‌باشد. کاربران پس از ثبت نام و تأیید عضویت، می‌توانند به عنوان ویراستار در این پایگاه همکاری کنند.

7. پایگاه امام علی(ع) www.emamali.net
زبان: فارسی.
در صفحه اصلی این پایگاه، مقالاتی درباره سیره و رفتار حضرت علی(ع) در ابعاد: اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، دینی و... به چشم می‌خورد.
زندگی‌نامه، فضایل و احادیث حضرت علی (ع)، اشعار و گالری تصاویر مرتبط با امیر مؤمنان (ع) و نهج البلاغه، از دیگر بخش‌های این پایگاه به شمار می‌روند.

8. خطابه غدیر www.khetabeghadir.com

زبان: فارسی، عربی، انگلیسی.
در قسمت «درباره ما» این پایگاه آمده است: «ما تنها عقیده به اسلام و آنچه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (ع) برای ما به یادگار گذاشته‌اند، داریم و نسبت به دستوراتی که آن بزرگواران به ما ابلاغ کرده‌اند، احساس وظیفه می‌کنیم ... و از آن همه سخنرانی مهم روز غدیر خم، فقط یک جمله مانده است: «من کنت مولاه فعلی مولاه.» اما این را هم روا نداشته‌اند که عاشقان ولایت داشته باشند و به آن چنگ بزنند و تمسک جویند... و پایگاه خطابه غدیر نیز در جرگه این علاقه‌مندان، عاشقان و شیفتگان است که فرمان آن رسول گرامی (صلی الله علیه و آله) را گردن بگذارند... .»
همان طور که از رسالت این پایگاه برمی‌آید، قسمت اعظم مطالب و محتوای آن را، مطالبی درباره واقعه غدیر خم تشکیل می‌دهد؛ از جمله: متن کامل و قرائت صوتی خطابه غدیر به شش زبان، گالری خطابه غدیر که علاوه بر مجموعه تصاویر و ویدئوهای مرتبط، شامل سرودهای زیبا، تور مجازی و گالری سه‌بعدی نیز می‌باشد. نرم‌افزار ویژه موبایل، ویژه‌نامه‌ها، درس‌ها و سخنرانی‌های مرتبط با خطابه غدیر و مسابقات حفظ خطابه غدیر، از دیگر بخش‌های تشکیل دهنده این پایگاه است.
در این پایگاه، دو بخش جذاب هم وجود دارد که یکی مختص کودکان است تا با ارسال آثار خود در قالب نقاشی و یا دریافت بازی‌های مرتبط با غدیر خم، بیشتر با این واقعه آشنا شوند. دیگری نیز بخش ویژه پزشکان است که تحت عنوان «گروه پزشکان خطابه غدیر»، با هدف نشر و فرهنگ‌سازی این خطبه شریف و مضامین بلند آن بین پزشکان، همکاران کادر درمانی، دانشجویان پزشکی، منشی‌ها و... و همچنین گسترش این مفاهیم در بین مراجعان به محیط‌های درمانی، گام برمیدارد.

9. کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین(ع) www.imamalislib.com
زبان: فارسی.
این پایگاه، وابسته به کتابخانه تخصصی امیر المؤمنین (ع) است که در سال 1379ش در جوار حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) است و با هدف گردآوری تمامی منابع و اسناد مربوط به حضرت علی (ع) احداث و راه‌اندازی شده است.
پایگاه کتابخانه تخصصی امیر المؤمنین(ع)، به معرفی کتبی که در این کتابخانه موجود است، می‌پردازد و همچنین دارای قابلیت جستجو در: منابع کتابخانه، شامل کتب و نسخ خطی، پایان‌نامه‌ها، ناشران، زبان‌ها و... و نیز فهرست موضوعی (بیش از 100 موضوع برگرفته از آثار موجود در کتابخانه) می‌باشد.

10. شبکه امام علی(ع) www.Imamalinet.net
زبان: فارسی، عربی، انگلیسی.
پایگاه امام علی(ع)، در سال 1379 ش و همزمان با سال مزین به نام امام علی (ع) در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی راه‌اندازی شد. این پایگاه با ارائه مطالب تخصصی و عمومی، سعی در جذب محققان و اندیشمندان درباره شخصیت امام علی(ع) و همچنین دوستداران و عاشقان آن حضرت داشته و با‌ به‌روزرسانی‌های مستمر، این هدف را دنبال می‌کند.
 نسخه اولیه این پایگاه در سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی و با موضوعاتی همچون اندیشه و سیره امام علی(ع)، امام علی(ع) در قرآن، سنت و از منظر دیگران، فضایل امام علی(ع)، شرح و تفسیر نهج البلاغه و همچنین در بخش‌هایی همچون: کتابخانه، ویژه‌نامه‌ها، پایان‌نامه‌ها، معرفی نرم‌افزار و... راه‌اندازی شد.
نهج البلاغه، یکی از غنی‌ترین بخش‌های این پایگاه است که علاوه بر متن و ترجمه آن، شامل قسمت‌های دیگری همچون: اشعار، مصادر، فرهنگ‌نامه و... نیز می‌باشد.
در قسمت کتابخانه این پایگاه، متن بیش از 200 جلد کتاب به سه زبان: فارسی، عربی و انگلیسی به همراه کتاب‌شناسی امام علی(ع) و نهج البلاغه، پایان‌نامه‌ها، معرفی نویسندگان کتب و معرفی نرم‌افزارهای مرتبط با امام علی (ع) به چشم می‌خورد.
غدیر، یکی دیگر از قسمت‌های پرمحتوا و جذاب پایگاه امام علی (ع) است که شامل متن کتاب گران‌سنگ الغدیر، ترجمه الغدیر، فهرست موضوعی، خطبه غدیر با ترجمه و مؤلف‌شناسی این اثر فاخر می‌باشد.
اندیشه و سیره امام علی (ع)، اعتقادات و کتب شیعیان امام علی (ع)، فضایل آن حضرت، امام علی(ع) در قرآن و امام علی(ع) از منظر اندیشمندان و بزرگان و شعرا و عرفا، از دیگر بخش‌های خواندنی این پایگاه به شمار می‌رود.
اما در نسخه جدید این پایگاه که چندین بار به‌روزرسانی شده است، همزمان با تغییرات گرافیکی و بهبود رابط کاربری و سرعت پایگاه، بخش‌هایی مانند: پرسش و پاسخ، نگارخانه (شامل کلیپ‌های صوتی و تصویری و عکس)، اخبار، دانشنامه و ... نیز اضافه شده است.
در نسخه جدید، بخشی با عنوان «دانش‌نامه» به پایگاه اضافه شده که مقالات بسیاری در مورد زندگانی حضرت علی (ع)، سیره آن حضرت، فضایل امیر مؤمنان(ع)، سخنان و اندیشه‌های امام (ع) به همراه موارد بسیار دیگر، در این قسمت گنجانده شده است.
در پرسش و پاسخ، سؤال‌ها و ابهامات کاربران پایگاه در مورد امام علی (ع) و در زیرشاخه‌های: ماجرای غدیر خم، امام علی (ع)‌ در قرآن، ماجراهای امام علی (ع) و خلافت و... پاسخ داده شده است.

سخن آخر
در پایان، به بررسی آمار و ارقام مربوط به پایگاه‌هایی که در بالا معرفی شده‌اند، می‌پردازیم. این آمار، از پایگاه الکسا و در تاریخ 31 اردیبهشت سال 1392 ش استخراج شده است.
پایگاه    رتبه ایران در الکسا    رتبه جهان در الکسا    میانگین بازدید ماهانه    میانگین ماهانه صفحات بازدیدشده
ابوتراب    6498    376723    حدود 15 هزار بازدید    حدود 60.000صفحه
شبکه امام علی (ع)    6074    368615    حدود 15 هزار بازدید    حدود 30.000 صفحه
آستان قدس علوی    25896    359381    حدود 12 هزار بازدید    حدود 60.000 صفحه
پایگاه تخصصی نهج البلاغه    13867    543502    حدود 10 هزار بازدید    حدود 25.000 صفحه
پایگاه امام علی نت    10262    708319    حدود 8000 بازدید    حدود 15000 صفحه
سیزده رجب    12674    966439    حدود 5000 بازدید    حدود 6000 صفحه
غدیر خم    36908    2295696    حدود 5000 بازدید    حدود 15.000 صفحه
راهنمای پایگاه‌های امام علی(ع)    33268    1724157    حدود 5000 بازدید    حدود 6000 صفحه
خطابه غدیر    19843    1410452    حدود 5000 بازدید    حدود 12000 صفحه
کتابخانه تخصصی امیر المؤمنین(ع)    83948    3986453    حدود 3000 بازدید    حدود 5000 صفحه


نویسنده:سید محمد صادق موسوی پور برگرفته از فصل نامه ره آورد نور


[ دوشنبه 92/5/7 ] [ 6:55 عصر ] [ هادی فرخنده نژاد (82) ]
درباره ی وبلاگ
رضویّون -  دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

کانون دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد، در سال 1389 تأسیس گردید. این وبلاگ وابسته به این کانون، و محلی است برای هم افزایی فعالیت ها و ایده های قرآنی. ان شاء الله بتوانیم قدمی مؤثر در راه ترویج «انس با قرآن کریم» برداریم.

رضویون در آپارات

ثبت نام نویسندگی وبلاگ رضویّون

حقیقت این است که ما هنوز خیلی از قرآن دوریم...

کد نمادِ ما
ذکر امروز
دانشکده ها
دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

قرآن و زندگی - وبلاگ شخصی استاد عظیم پور

انجمن علمی دانشجویی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

دانشجویان دانشکده علوم قرآنی شاهرود

فاطر - بسیج دانشجویی دانشکده علوم و فنون قرآن تهران

ویژه ها
دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه ای
بیان معنوی - دفتر نشر آثار و اندیشه های حجة الاسلام علیرضا پناهیان
مسجد نما
مدرسه نما
جامع الاحادیث
پایگاه اطلاعرسانی مداح اهل بیت (ع) حسن نجف زاده
اسلام کوئست
مؤسسه فرهنگی بیان هدایت نور
طرحی برای فردا
روشنگری
آمار بازدید
بازدید امروز: 138
بازدید دیروز: 371
کل بازدیدها: 2231811
موسیقی وبلاگ
ایران رمان

ابزار هدایت به بالای صفحه