سفارش تبلیغ
صبا ویژن
یک روز، یک حدیث
تلاوت برگزیده
تلاوت برگزیده
ابراهیم عقیلی
ورودی 94


سورۀ انعام | آیه 59
به همراه تحلیل استاد ابوالقاسمی


بارگذاری

-----------------------------------------------
تلاوتهای مورد علاقتون رو به
razavyoon@chmail.ir
ارسال کنید. البته تلاوتهای اساتید
و دانشجوهای خودمون اولویت داره.


.:: بایگانی تلاوت ها ::.
تصویر برگزیده
تصویر برگزیده
-----------------------------------------------
تصاویر خاطره انگیزتون رو به
razavyoon@chmail.ir
ارسال کنید تا تو این بخش قرار بگیره.

کتاب «سبک زندگی اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری» از دکتر مجتبی نوروزی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، از سوی انتشارات نسیم رضوان مشهد منتشر شد. 
مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1389 موضوع مدل و الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی را به‌عنوان مدل پیش‌روی نظام جمهوری اسلامی و عامل ایجاد تمدن اسلامی نوین مطرح کردند. همچنین در سال1391 نیز، موضوع «سبک زندگی» اسلامی را مطرح کردند و آن را بخش اساسی و حقیقی پیشرفت و تمدن‌سازی نوین بر پایة ارزش‌های اسلامی خواندند. 
 از این رو در مقدمه این کتاب آمده است : یکی از دغدغه‌ها و چالش‌ها در جوامع مختلف ، مسئله پیشرفت است. در این زمینه مدل‌ها و الگوهای مختلفی از سوی متفکران و اندیشمندان مکاتب مختلف مطرح شده است که هیچ‌کدام نمی‌تواند نسخه‌ای شفابخش برای جامعة اسلامی باشد. همین مسئله باعث شد تا مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به طرح مدل و الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی بپردازند. 

از دیدگاه ایشان این الگوی بومی می‌تواند منتهی به ایجاد تمدن نوین اسلامی گردد و به‌عنوان الگوی برتر مورد استفادة تمام جوامع گردد. بخش اصلی و حقیقی این تمدن، مبتنی بر «سبک زندگی» اسلامی است که منظور از آن همان شیوه زندگی و رفتار انسان در ابعاد و شئون مختلف زندگی است. 
آنچه مسلم است، این است که اسلام به‌عنوان آخرین و کامل‌ترین دین الهی، سبک ویژه‌ای از زندگی را به بشریت ارائه می‌کند که ضامن سعادت دنیا و آخرت است؛ از کوچک‌ترین و جزیی‌ترین مسائل زندگی مانند نحوة راه‌رفتن، خوابیدن و ... تا بزرگ‌ترین و کلی‌ترین مسائل فلسفی و فکری را فراموش نکرده است.  
در بخش دیگری از این کتاب ، ویژگی‌های سبک زندگی اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری مورد بررسی قرار گرفته است . این ویژگی ها شامل جامعیت و فراگیری، توجه به نیازهای مادی و معنوی انسان، ملاحظة زندگی دنیوی و آخروی انسان، مطابقت با فطرت اولیة انسان و عقل سلیم، تضمین سعادت دنیا و آخرت انسان و ... می باشد . 
دکتر نوروزی در بخشی از این کتاب، برخی از مؤلفه‌ها و شاخصه‌های سبک زندگی اسلامی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب را عنوان می نماید: شهرنشینی، روستانشینی، مسکن، محیط آموزشی، تزیینات منزل، نوع صحبت‌کردن، روابط خانوادگی، روابط با جنس مخالف، آداب معاشرت، حقوق افراد، روابط با کودکان، تنظیم جمعیت، اشتغال، حریم‌های خصوصی، احترام به دیگران، مطالعه، الگوی مصرف، تجارت، تحصیلات، حفظ محیط زیست، رفتار با حیوانات، شیوه‌های تغذیه، نوشیدنی‌ها، شیوة سخن‌گفتن، ورزش، خواب و بیداری، اوقات فراغت، معنویت، ایمنی و بهداشت، تفریحات و سرگرمی، رفتارهای جنسی، معماری شهری، حجاب و پوشش، مسافرت، برخورد با دوست و دشمن، برخورد با همسایه، رفتار با پدر و مادر، رفتار با عالمان دین، عبادت و پرستش، تفکر، نیت، وسیلة نقلیه، درخت‌کاری و هزاران مورد دیگر برخی از این مؤلفه ها می باشد . 
آسیب‌شناسی سبک زندگی کنونی، از دیگر مباحث این کتاب می‌باشد که در ضمن آن، به طرح بیش از سی آسیب موجود، در این زمینه اشاره شده است. 
نویسنده در پایان کتاب، به نتایج و یافته‌های این پژوهش پرداخته و آن را در ده شماره خلاصه کرده است. 
لازم به ذکر است کتاب «سبک زندگی اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری» به همت انتشارات نسیم رضوان مشهد در آبان 1393 با شمارگان 2000 نسخه و در قطع رقعی با 40 صفحه چاپ روانه بازار کتاب شد.


[ دوشنبه 93/8/19 ] [ 8:14 عصر ] [ هادی فرخنده نژاد (82) ]
درباره ی وبلاگ
رضویّون -  دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

کانون دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد، در سال 1389 تأسیس گردید. این وبلاگ وابسته به این کانون، و محلی است برای هم افزایی فعالیت ها و ایده های قرآنی. ان شاء الله بتوانیم قدمی مؤثر در راه ترویج «انس با قرآن کریم» برداریم.

رضویون در آپارات

ثبت نام نویسندگی وبلاگ رضویّون

حقیقت این است که ما هنوز خیلی از قرآن دوریم...

کد نمادِ ما
ذکر امروز
دانشکده ها
دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

قرآن و زندگی - وبلاگ شخصی استاد عظیم پور

انجمن علمی دانشجویی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

دانشجویان دانشکده علوم قرآنی شاهرود

فاطر - بسیج دانشجویی دانشکده علوم و فنون قرآن تهران

ویژه ها
دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه ای
بیان معنوی - دفتر نشر آثار و اندیشه های حجة الاسلام علیرضا پناهیان
مسجد نما
مدرسه نما
جامع الاحادیث
پایگاه اطلاعرسانی مداح اهل بیت (ع) حسن نجف زاده
اسلام کوئست
مؤسسه فرهنگی بیان هدایت نور
طرحی برای فردا
روشنگری
آمار بازدید
بازدید امروز: 82
بازدید دیروز: 242
کل بازدیدها: 2230002
موسیقی وبلاگ
ایران رمان

ابزار هدایت به بالای صفحه