سفارش تبلیغ
صبا ویژن
یک روز، یک حدیث
تلاوت برگزیده
تلاوت برگزیده
ابراهیم عقیلی
ورودی 94


سورۀ انعام | آیه 59
به همراه تحلیل استاد ابوالقاسمی


بارگذاری

-----------------------------------------------
تلاوتهای مورد علاقتون رو به
razavyoon@chmail.ir
ارسال کنید. البته تلاوتهای اساتید
و دانشجوهای خودمون اولویت داره.


.:: بایگانی تلاوت ها ::.
تصویر برگزیده
تصویر برگزیده
-----------------------------------------------
تصاویر خاطره انگیزتون رو به
razavyoon@chmail.ir
ارسال کنید تا تو این بخش قرار بگیره.

سلام

طاعات و عبادات قبول؛ در این شب قدر و شب شهادت مولی الموحدین امیرالمؤمنین حضرت علی بن ابیطالب(علیه السلام) من و دیگر دانش آموختگان رو از دعای خیرتان بی نصیب نگذارید.

متن ذیل مصاحبه ایست که با حجت الاسلام و المسلمین سیدمرتضی حسینی از اساتید گذشته و حال دانشکده است در روزنامه شهرآرا چاپ شده؛ گفتم بد نیست شما هم مجدد پای درس این استاد عزیز و بزرگوار بشینید.

در دوایر مختلف هستی،‌ هر شعاعی به دور محور و هر پدیده‌ای حول قطب وجودی که وابسته به اوست، می‌چرخد. امامان معصوم(علیه السلام) محور هستی، قطب عالم وجود، تکیه‌گاه آفرینش و واسطه فیض الهی به جهان هستی‌اند. در این میان، محبت و ولایت حضرت علی(علیه السلام)، مربی همه موجودات، هدایتگر آنان به سوی کمال و سبب دوام و قوام تمام پدیده‌ها از جماد تا انسان است. پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) در این‌باره می‌فرمایند: محبت علی(علیه السلام) حسنه ای است که با وجود آن هیچ گناهی به انسان صدمه نمی‌رساند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمرتضی حسینی، استاد حوزه و دانشگاه در این‌باره می‌گوید: یاد حضرت علی
(علیه السلام) در این شب و روزهای ارزشمند، یکی از اموری است که انسان را به حقیقت شرافت و انسانیت می‌رساند. ساده‌زیستی، قناعت، پشتکار، رسیدگی به امور نیازمندان و ایتام، از صفات برگزیده این اسوه الهی بود.


وی با بیان اینکه علی
(علیه السلام) نه‌تنها سرآمد برگزیدگان الهی بود بلکه در مسیر تعالی، دیگران را نیز با خود همراه می‌کرد، ادامه می‌دهد: یکی از دانشمندان عرب در وصف آن حضرت می‌گوید: در وجود علی(علیه السلام) امور ضدونقیضی جمع شده است که در وجود هیچ احدی نمی‌گنجد و از این‌رو ایشان در لطافت و نرمی، لطیف‌تر از نسیم و در سرسختی، سخت‌تر از جامدات است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی یکی از شاخص‌ترین ابعاد وجودی حضرت امام علی
(علیه السلام) را بعد معیشتی و یتیم‌نوازی آن امام همام عنوان می‌کند و می‌افزاید:
معروف است حضرت روزها به رتق و فتق امور جامعه اسلامی و کسب‌وکار مشغول بودند و شب‌ها برای ارزیابی اوضاع زندگی مردم و رسیدگی به حال نیازمندان به‌ویژه ایتام، به سرکشی می‌پرداختند.
وی خاطرنشان می‌کند: قرآن کریم با تعبیرات گیرا و گویا مسئولیت‌های مردم و دولت اسلامی را در برابر ایتام و نیازمندان برشمرده و با برترین شیوه بر رسیدگی به امور مادی و معنوی و فردی و اجتماعی آنان تاکید کرده است. حضرت علی
(علیه السلام) هم که پدر یتیمان لقب گرفته بودند، در آخرین وصیت‌هایشان پس از ضربت خوردن می‌فرمایند: «خدا را، خدا را! درباره یتیمان، نکند آنان گاهی سیر و گاهی گرسنه بمانند و حقوقشان ضایع شود.»
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی در ادامه به شرایط اقتصادی جامعه امروز اشاره و اضافه می‌کند: حضرت علی
(علیه السلام) همواره شیعیان و محبانشان را به پیروی از منش اسلامی در رسیدگی به حال نیازمندان سفارش می‌کردند که هرچند برای شما شبیه بودن، سخت است ولی به قدر کفایت پیروی کنید و غافل از حال همسایگان و خویشان نیازمند خود نباشید.
وی یادآور می‌شود: خوشبختانه امروز فضای خدمت‌رسانی و شرایط شناسایی نیازمندان واقعی و مراکز متولی این امور در جامعه مشخص و فراهم است. حتی با کمی دقت در اطرافمان نیز می‌توانیم خانواده‌های نیازمند و آبرومندی را شناسایی کنیم که با کمی دوری از تجملات، به‌راحتی می‌توان بستر و فرصت کمک به این افراد را از راه محترمانه فراهم کرد و با این عمل مانع بسیاری از آسیب‌های اجتماعی شد که مستقیم یا غیرمستقیم، بعدها خودمان را نیز درگیر خواهد کرد.
وی در پایان می‌افزاید: فرازها، دعاها و مناجات‌های منسوب به حضرت علی
(علیه السلام)، چشمه جوشان و جاری معرفت و فضایل و کرامات انسانی است که می‌تواند برای همیشه تاریخ، راهگشای زندگی بشر باشد.


[ دوشنبه 92/5/7 ] [ 5:34 عصر ] [ هادی فرخنده نژاد (82) ]
درباره ی وبلاگ
رضویّون -  دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

کانون دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد، در سال 1389 تأسیس گردید. این وبلاگ وابسته به این کانون، و محلی است برای هم افزایی فعالیت ها و ایده های قرآنی. ان شاء الله بتوانیم قدمی مؤثر در راه ترویج «انس با قرآن کریم» برداریم.

رضویون در آپارات

ثبت نام نویسندگی وبلاگ رضویّون

حقیقت این است که ما هنوز خیلی از قرآن دوریم...

کد نمادِ ما
ذکر امروز
دانشکده ها
دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

قرآن و زندگی - وبلاگ شخصی استاد عظیم پور

انجمن علمی دانشجویی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

دانشجویان دانشکده علوم قرآنی شاهرود

فاطر - بسیج دانشجویی دانشکده علوم و فنون قرآن تهران

ویژه ها
دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه ای
بیان معنوی - دفتر نشر آثار و اندیشه های حجة الاسلام علیرضا پناهیان
مسجد نما
مدرسه نما
جامع الاحادیث
پایگاه اطلاعرسانی مداح اهل بیت (ع) حسن نجف زاده
اسلام کوئست
مؤسسه فرهنگی بیان هدایت نور
طرحی برای فردا
روشنگری
آمار بازدید
بازدید امروز: 156
بازدید دیروز: 263
کل بازدیدها: 2232311
موسیقی وبلاگ
ایران رمان

ابزار هدایت به بالای صفحه