سفارش تبلیغ
طراحی فروشگاه اینترنتی
طراحی فروشگاه اینترنتی

رضویّون

کانون دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد، در سال 1389 تأسیس گردید. این وبلاگ وابسته به این کانون، و محلی است برای هم افزایی فعالیت ها و ایده های قرآنی. ان شاء الله بتوانیم قدمی مؤثر در راه ترویج «انس با قرآن کریم» برداریم.

مرحوم آیت الله خزعلی در دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

مرحوم آیت الله ابوالقاسم خزعلی در سال 1387 و در ایام دهه ولایت ضمن حضور در دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد با دانشجویان و اساتید آن دوره دیدار نمود.
ایشان چند روز پیش به دلیل کهولت سن در سن 90 سالگی دار فانی را وداع گفت و در کنار مرقد مطهر امام هشتم (ع) و در دار الزهد آرام گرفت.

مرحوم آیت الله خزعلی در دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

ادامه عکس ها


تعبیر وارونه ارزش ها

تعبیر وارون? یک رؤیا

گاهی داستان فیلم ها آثاری روی بیننده میذارن که منشأ اون اثرها -به ظاهر- موضوع اصلی فیلم نیست، اما به مرور زمان و در طولانی مدت، ماندگاری اون اثرها بیش از ماندگاری اثر موضوع اصلی فیلمه. بنا بر این برای نقد یک فیلم بیش از نقد موضوع اصلی اون، گاهی لازمه به حواشی بیشتر پرداخته بشه.

ادامه مطلب...

اهمیت روز زیارتی امام رضا (ع) دلیلی بر حقانیت ایشان است

حجت الاسلام غلامرضا زارع مهرجردی ، رییس دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، با بیان این که ماه ذی القعده که در آن ولادت امام رضا(ع) و زیارتی مخصوص ایشان است را می توان ماه امام رضا(ع) نامید، اظهار کرد: شروع این ماه با ولادت حضرت معصومه(ع) و آغاز دهه کرامت قرار دارد که با ولادت برادر بزرگوارشان امام رضا(ع) اتمام می یابد، بیست و سوم روز زیارت مخصوص و شهادت حضرت رضا(ع) و بیست و پنجم روز دحوالارض و پهن شدن خشکی در زیر خانه کعبه و پایان آن شهادت امام جواد(ع) است. 

وی سه گفتمان را درباره نامیدن 23 ذیقعده به عنوان روز زیارتی امام رضا معرفی و تصریح کرد: گفتمان اول این است که در سال 200(ه.ق) که امام رضا(ع) از مدینه به مرو یا خراسان تبعید شدند به این خاطر که ایشان را از مردم مدینه دور کرده و تحت کنترل خود داشته باشند، امام هنگام حرکت از همراهیان درخواست کردند که پشت سر من گریه کنید هر چند که نباید پست سر مسافر گریه شود ولی من مسافری هستم که بازگشتی ندارم که در تاریخ بیست و سوم ذیقعده اتفاق افتاد.

ادامه مطلب...

در باره دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

یکی از بازدیدکننده های وبلاگ در باره دانشگاه و رشته های اون سؤالی رو از طریق بخش «تماس با ما» ارسال کرده و پاسخی خواسته. گفتم شاید به درد کسانی که در باره ی این رشته سؤال دارن بخوره. پس سؤال و جواب رو کمی ویرایش کردم و اینجا گذاشتم. شما هم با نظراتی که برای این مطلب میذارید، لطف کنید و پاسخ این سؤال رو کامل کنید.

عرض سلام، ادب و احترام. من ساکن رفسنجان هستم و فرزندی دارم که کنکور تجربی دارد ولی به دلیل محدود بودن رشته های تجربی تصمیم دارم او را به رشته های الهیات و گرایش هایش (در دانشگاه علوم و معارف قران زیر نظر سازمان اوقاف و امورخیریه) بفرستم و با توجه به این که خودم از خانواده ای هستم بی سواد و متاسفانه در شهرستان ما مشاوران خوبی نیست که بتوان از آن ها پرسید (اطلاعات کافی ندارد) بنده وقتی در گوگل جستجو میکردم به طور اتفاقی با شما آشنا شدم و چون متوجه شدم که زمینه تخصص شما هم در این رشته است و خودتان هم از دانش اموختگان این دانشگاه و این رشته ها هستید، خواستم ازتون بخواهم که در این راه مرا کمک کنید تا بتوانم با دید باز این رشته را انتخاب کنم. کدام گرایش را انتخاب کنم؟ (لطفا توضیح کاملی لطف بفرمایید) کدام دانشگاه بهتر است؟ بازار کارش چگونه است؟ برای ادامه تحصیل تا چه مقطعی دارد؟ منتظر پاسختان هستم سپاس از لطف ومحبتتان لطفا جواب را به ایمیلم ارسال کنید!

ادامه مطلب...

درخشش دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد در همایش «امام رضا (ع) و پاسخ

از مقالات اعضای هیأت علمی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد در همایش «امام رضا (علیه السلام) و پاسخگویی قرآن به پرسش‌های عصر» تقدیر شد.
این همایش از برنامه های سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (علیه السلام) و چهارمین دوره همایش ‌هایی است که در راستای ترویج فرهنگ رضوی و قرآن طی سال ‌های 89 تا 91 صورت گرفته و در موضوعات چالش‌ های تربیت فرزند، سبک زندگی و جایگاه و حقوق زن به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در روز یکشنبه یکم شهریور ماه 1394 و در تهران برگزار شد.
بنا به نظر کمیته علمی همایش از میان بیش از 250 مقاله ارسالی به دبیرخانه ، 12 مقاله برای تقدیر برگزیده شد که هشت عنوان از این مقالات در بخش علمی ـ پژوهشی و چهار عنوان دیگر در بخش علمی ـ ترویجی قرار گرفتند.
مقالات آقایان دکتر محمد علی طاهری نژاد و دکتر محسن دیمه کار از اعضای هیأت دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد در میان 12 مقاله منتخب قرار گرفت.

ادامه مطلب...

وجود مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(ع) یک هدیه الهی برای ایرانیان ا

 

رئیس دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد:

وجود مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(ع) یک هدیه الهی برای ایرانیان است

به گزارش خبرنگار سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد، در میان مناسبت هایی که در صفحات تقویم جا خوش کرده اند، یازدهم ذیقعده برای مردم ایران و به خصوص مشهد جایگاه ویژه ای دارد. حال و هوای مشهد از همان روز آغاز این ماه پربرکت متفاوت از همه سال است. ماهی که با میلاد کریمه اهل بیت(ع)، خواهر گرانقدر ولی نعمت خراسانی ها شروع می شود و در ادامه دل های عاشقان اهل بیت(ع) از سراسر دنیا را متوجه شهر بهشت می کند و در تا پایان هم دوباره جایگاه ویژه این خانواده را به ما آدم های دچار روزمرگی، یادآوری می کند؛ گویا خداوند ذیقعده را ذخیره ای برای این خواهر و برادر کنار گذاشته است. ذیقعده ماهی است که اغنیا در تدارک سفر حج به دنبال حلالیت خواهی از دوستان و آشنایان هستند و فقرا به سوی حج خود راهی مشهد و دیدار امام مهربانی رهسپار می شوند. هرچند خیلی ها دل را از همان شهر و دیار خود راهی زیارت قبله عشق و مهربانی می کنند و پاسخ می شنوند  .

در مهمانی میلاد امام رضا(ع)، مشهدی ها میزبان خیل عظیم مهمانانی هستند که از گوشه و کنار دنیا با هر وسیله ای برای عرض تبریک و تهنیت و درخواست ره توشه ای برای ادامه زندگی، خود را به مشهد رسانده اند. شهر ترافیک سنگین دارد، اما چرا مردم از وقت تلف شده مانند همیشه گلایه نمی کنند؛ مهر در چهره مردم می درخشد در روزگار میلاد امام مهربانی ها. هرکس در حد بضاعتش، خود را میزبان این مهمانی باشکوه می داند. مهمانی بزرگی که هیچ نهاد دولتی را یارای نظارت و کنترل بر آن نیست و هرکس به اندازه توان خود پای در راه خدمت به زائران علی بن موسی الرضا(ع) می گذارد.

وجود مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(ع) یک هدیه الهی برای ایرانیان است
در همین ارتباط، حجت الاسلام غلامرضا زارع مهرجردی، رئیس دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد درگفتگو با ما ضمن بیان این که وجود مقدس علی بن موسی الرضا(ع) یک هدیه الهی برای ایرانیان است، گفت: حضور مرقد مطهر این امام همام در مشهد تأثیرات معنوی فراوانی بر مردم می گذارد.
وی با اشاره به این که برکات مادی حضور امام رضا(ع) برای همه مشهدی ها قابل مشاهده است افزود: مردم با کمی دقت می توانند برکات معنوی بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) را در زندگی خود مشاهده کنند.
حجت الاسلام زارع به روایاتی که مشهد را قطعه ای بهشت می خوانند اشاره کرد و گفت: همه بزرگان دینی ما به مردم شهرهای زیارتی به خصوص مشهد سفارش کرده اند که از سیره ولی نعمت خود پیروی و از مهمانان امام رضا(ع) با خوش خلقی و مهربانی پذیرایی کنند.

ادامه مطلب...

پیام تبریک

سلام دوستان

افتخار دیگری در زمینه علمی، توسط دانشجویان دانشکده علوم قرآنی مشهد، بدست آمده است:

امسال خانم ها زینب آقاگلی زاده و فاطمه پاکدل که هر دو نفر از ورودی های 82 رشته تفسیر قرآن دانشکده هستند در مقطع دکتری دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شدند.البته این دو نفر چهارمین و پنجمین نفری هستندکه( از این ورودی) در مقطع دکتری دانشگاه فردوسی پذیرفته می شوند.

به این دو دوست عزیزم از طرف خودم و تمام دانش آموختگان دانشکده تبریک عرض می کنم و آرزو می کنم که همه ما در زمینه تبلیغ و رساندن معارف قرآن به مردم، به وظیفه خود عمل کنیم.

الهم عجل لولیک الفرج